Umit Bektas / Reuters A demonstrator waves Turkey's national flag as he sits on a monument during a protest against Turkey's Prime Minister Tayyip Erdogan and his ruling AKP in central Ankara, June 2, 2013.

Ankara’nın Başarısızlığı

Türkiye Arap Baharı’nı nasıl kaybetti

 

Read the English version.

Bundan beş yıl önce hükümet karşıtı protestolar Tunus’tan başlayıp Mısır, Libya ve Suriye’ye yayıldığında pek çok iyimser bunu Orta Doğu’daki demokratik değişim sürecinin başlangıcı ilan etti. Bu iyimserlerden bazıları da, kendi neo-Osmanlı hayallerini gerçekleştirerek hem Batı hem de Arap ülkeleriyle iyi ilişkileri olan Müslüman ve demokratik Türkiye’yi bölgesel bir lidere dönüştürmeyi amaçlayan Türklerdi. Aradan beş yıl geçtikten sonra Arap Baharı’nın iyimserliğiyle birlikte Türkiye’nin ihtirasları da çöktü. Libya ve Suriye iç savaşların içinde kaybolurken Mısır giderek otoriterleşmekte. Aralarındaki tek başarı örneği olarak tanımlanabilecek olan Tunus ise adeta bir IŞİD mıknatısına dönmüş durumda. Bu sırada Türkiye’nin talihi de tamamen tersine dönmüş oldu. Beş yıl önce öngördüğü gibi Orta Doğu’ya nüfuz etmek yerine, Ankara şimdi hiç olmadığı kadar yalnız.

Türkiye’nin İslamcı köklerden gelen Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), Arap Baharı’ndan yıllar önce 2002’de bile zaten Orta Doğu ile daha yakın ilişkiler kurmayı amaçlıyordu. Ankara “Komşularla Sıfır Sorun” politikasını ilan etmişti ve Türkiye’nin daha önce sorunlar yaşadığı İran ve Suriye gibi tüm komşuları ile diplomatik ve ekonomik girişimlerde bulunuyor, hatta Somali gibi Afrika ülkeleriyle de derin ilişkiler kuruyordu. Fakat AKP’nin kurucularından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve dışişleri eski bakanı Başbakan Ahmet Davutoğlu yalnızca ticareti geliştirmek ve eski sorunları çözmek değil, daha da fazlasını kazanmayı umuyorlardı. Osmanlı halifelerinin yirminci yüzyıla dek yaptığı gibi, bir zamanlar dünya gücüne sahip Osmanlı İmparatorluğu’nun bölgesel üstünlüğünü

Loading, please wait...

Related Articles

This site uses cookies to improve your user experience. Click here to learn more.

Continue